Andon

Andon
Share on facebook
Share on linkedin

Andon - zwiększona kontrola nad usprawnionymi procesami

Andon - co to?

Andon jest to termin pochodzenia japońskiego oraz narzędzie wprowadzone przez Toyotę w zarządzaniu Lean Production. W tłumaczeniu oznacza “sygnały świetlne”. Głównym celem tego systemu jest natychmiastowe działanie w przypadku wykrycia błędu na linii produkcyjnej.

Sygnały świetlne

Rozszerzenie techniki Andon

Z biegiem czasu technika Andon została rozszerzona o elementy dźwiękowe i komunikaty werbalne. Głównym elementem systemu jest tablica sygnalizacyjna, która wykorzystując sygnały świetlne oraz dźwiękowe i wskazuje miejsce wystąpienia błędu.

Wykrycie i reagowanie na napotkane błędy dzięki temu systemowi jest o wiele szybsze, straty są o wiele mniejsze a cały proces bardziej efektywny. Utylizacja odpadów produkcyjnych jest zmniejszana, a koszty spowodowane eliminacją wadliwych komponentów są minimalizowane. Niestety w związku z zatrzymaniem linii produkcyjnej w danym punkcie wzrastają koszty przestoju pozostałych ogniw. Aby temu zapobiec proces został usprawniony o podział linii montażowej na fragmenty z zabezpieczeniami czasowymi, co minimalizuje dany przestój. Wykorzystując czas, w którym wadliwy produkt ma zostać przesunięty na kolejny etap produkcji, lider zespołu szuka sposobu na rozwiązanie problemu.

Jeśli artykuł ci się spodobał, udostępnij go swoim znajomym.

Share on facebook
Share on linkedin
warta logo
Warta referencje

„We wrześniu 2016 i oku w Katowicach, pracownicy Warty uczestniczyli w warsztatach Lean Champions „Lean Management i KAIZEN” zorganizowanym przez firmę LEAN Partner.

Szkolenie zostalo przeprowadzone w bardzo dynamicznej formie. Zestawy pojęć teoretycznych były umiejętnie przeplatane warsztatami, realizując tym samym praktyczne zastosowanie poznanych teorii. Dzięki temu, uczestnicy byli zaangażowani i chętni do pracy. Należy podkreślić, że dużą rolę odegrali sami trenerzy, którzy z dużą swobodą przekazywali wiedzy i dbali o dobrą atmosferę szkolenia.

Warsztat został przygotowany i przeprowadzony zgodnie z wcześniejszym ustaleniem, dokładnie pod zamówienie Warty spełnił oczekiwania wszystkich uczestników w części merytorycznej oraz warsztatowej.

Ogromnym atutem warsztatów okazała się możliwość poznania praktycznego wykorzystania metodyki LEAN w firmie Bombardier. To świetny pomysł na spotkanie z praktykami i możliwość zadania pytań managerom stosującym na co dzień z sukcesem metodologię LEAN.

Wszystkim zainteresowanym wprowadzeniem metodologii LEAN polecamy szkolenie i warsztaty prowadzone przez LEAN Partner.

To bardzo dobra inwestycja oraz gwarancja jakości szkolenia.”

Beata Jaczewska, Koordynator

Jarosław Paćko, Dyrektor, Towarzystwo ubezpieczeń i reasekuracji  Warta S.A, branża ubezpieczeniowa