Japońska strategia zarządzania Hoshin Kanri
Japońskie stowarzyszenie naukowców i inżynierów definiuje Hoshin Kanri jako:
- zarządzanie krótko i długoterminową polityką działania firmy, która oparta jest o wypracowany w firmie konsensus,
- wskazanie w polityce, jakie cele, w jakim okresie i na jakim poziomie zostaną osiągnięte oraz przez kogo (zgodnie z zasadą SMART),
- określenie wartości i zasad, na bazie których będą realizowane działania firmy,
- systematyczne uzyskiwanie wsparcia od wszystkich pracowników, aby w sposób optymalny zrealizować określone w polityce cele.
Proces Hoshin Kanri rozpoczyna się od wypracowania przez kierownictwo firmy jasnej wizji i kluczowych celów. Następnie, we współpracy z menedżerami ustalane są zasady i warunki ich wykonania, a później szczegółowy plan oparty o PDCA. Planowanie odbywa się poprzez dwukierunkowy dialog, aby zaangażować kierownictwo w rozwój procesu, co zwiększa szanse na realizację strategii.
W trakcie realizacji strategii menedżerowie oraz kierownictwo firmy dokonują systematycznych przeglądów w celu oceny postępów realizacji i reagowania na pojawiające się problemy. Powyższe odbywa się zgodnie z PDCA.
Takie zaznajomienie się z kierunkiem działania organizacji oraz strategii firmy wpływa na budowanie pozytywnej atmosfery wśród pracowników. Powód takiego stanu rzeczy jest prosty – pracownicy są poinformowani o strategii i zamiarach kierownictwa.
Dodatkowo, dzięki cyklicznym konsultacjom w zakresie wspólnych celów działania, mogą wyrazić swoje zdanie i wprowadzić do tych celów zmiany, poprawki lub usprawnienia – Kaizen.
Żeby lepiej zrozumieć metodę Hoshin Kanri warto rozbić ją na osobne słowa i poznać ich znaczenie:
Hoshin 方針 (kierunek, polityka)
- Misja
- Wizja
- Wartości
- Zasady działania
- Cele i osiągnięcia w czasie
- Wsparcie całej załogi
Kanri 管理 (zarządzanie)
- Spotkania kontrolne
- —codzienne
- —co tygodniowe
- —miesięczne
- Rewizja celów i wyników
- Ciągła komunikacja bazując na faktach, liczbach i obrazach (wizualizacja)
- Koordynacja działań wewnątrz i na zewnątrz (pozioma-pionowa) Zespołu/Działu