Layout maszyn - ustawienie maszyn na hali produkcyjnej
Layout co to tak właściwie jest?
Problemem, który często pojawiają się w zakładzie produkcyjnym jest brak miejsca w hali produkcyjnej. Przed podjęciem decyzji ważne jest przeanalizowanie, czy możliwe jest efektywne przearanżowanie miejsca pracy bez konieczności szukania nowej większej przestrzeni.
Layout to metoda zgodna z zasadami lean manufacturing służy do reorganizacji przestrzeni produkcyjnej. Daje ona nam widok z lotu ptaka na całą produkcję wyszczególniając maszyny i stanowiska pracy, ze wszystkimi elementami na niej zaznaczonymi.
Od czego zacząć Layout?
Na samym początku ważne jest określenie przepływu wyrobów, półwyrobów jak i materiałów oraz przyjrzenie się aktualnemu stanowi na hali produkcyjnej. Takie rzucenie okiem pomoże nam znaleźć słabe punkty w organizacji hali (przy pomocy diagramu spaghetti). Jeżeli następujące po sobie procesy oddalone są od siebie w znaczny sposób, czas wykonania pożądanego produktu wydłuża się znacznie, dodatkowo koszt przetransportowania produktu znacznie i niepotrzebnie się zwiększa (niepotrzebne wykorzystanie maszyn lub czasu pracownika).
Po przeprowadzonej analizie wprowadzonego layoutu znacznie szybciej będzie można zauważyć błędy ustawienia maszyn, stanowiskach pracy oraz przepływie pracowników. Dodatkowo znaleźć ograniczenia, które uniemożliwiają przeniesienie sprzętu z których warto stworzyć listę problemów i kosztów aktualną aranżacją hali.
Takim narzędziem pomagającym nam dokonać analizy przepływu jest diagram spaghetti wizualizujący nam poruszanie się elementów i pracowników przez kolejne procesy wykonywane na hali produkcyjnej.
Zaznaczając wszystkie ścieżki, którymi poruszają się elementy na schemacie fabryki, tworzona jest mapa pokazująca nam proces produkcji. Pozwala to na realistyczny opis ruchu produktu po hali, a także obliczenie przebytej odległości.
Podsumowując
Tworzenie nowego layoutu nie stanowi prostego i krótkotrwałego zadania, jednak jego efekty generują długoterminowe rezultaty. Pomimo wielu zalet reorganizacja fabryki może prowadzić do wielu ustępstw i nowych przepisów, które na początku mogą stwarzać problemy dla środowiska pracowników. Aby uniknąć wielu niepowodzeń, należy stworzyć wizualizację i harmonogram prac, które podniosą jakość nowego planu organizacji zakładu produkcyjnego.