Layout maszyn

Layout to metoda zgodna z zasadami lean manufacturing służy do reorganizacji przestrzeni produkcyjnej.

Layout maszyn - ustawienie maszyn na hali produkcyjnej

Layout co to tak właściwie jest?

Problemem, który często pojawiają się w zakładzie produkcyjnym jest brak miejsca w hali produkcyjnej. Przed podjęciem decyzji ważne jest przeanalizowanie, czy możliwe jest efektywne przearanżowanie miejsca pracy bez konieczności szukania nowej większej przestrzeni.
Layout to metoda zgodna z zasadami lean manufacturing służy do reorganizacji przestrzeni produkcyjnej. Daje ona nam widok z lotu ptaka na całą produkcję wyszczególniając maszyny i stanowiska pracy, ze wszystkimi elementami na niej zaznaczonymi.

 

Od czego zacząć Layout?

Na samym początku ważne jest określenie przepływu wyrobów, półwyrobów jak i materiałów oraz przyjrzenie się aktualnemu stanowi na hali produkcyjnej. Takie rzucenie okiem pomoże nam znaleźć słabe punkty w organizacji hali (przy pomocy diagramu spaghetti). Jeżeli następujące po sobie procesy oddalone są od siebie w znaczny sposób, czas wykonania pożądanego produktu wydłuża się znacznie, dodatkowo koszt przetransportowania produktu znacznie i niepotrzebnie się zwiększa (niepotrzebne wykorzystanie maszyn lub czasu pracownika).

Po przeprowadzonej analizie wprowadzonego layoutu znacznie szybciej będzie można zauważyć błędy ustawienia maszyn, stanowiskach pracy oraz przepływie pracowników. Dodatkowo znaleźć ograniczenia, które uniemożliwiają przeniesienie sprzętu z których warto stworzyć listę problemów i kosztów aktualną aranżacją hali.

Takim narzędziem pomagającym nam dokonać analizy przepływu jest diagram spaghetti wizualizujący nam poruszanie się elementów i pracowników przez kolejne procesy wykonywane na hali produkcyjnej.

Zaznaczając wszystkie ścieżki, którymi poruszają się elementy na schemacie fabryki, tworzona jest mapa pokazująca nam proces produkcji. Pozwala to na realistyczny opis ruchu produktu po hali, a także obliczenie przebytej odległości.

Podsumowując

 Tworzenie nowego layoutu nie stanowi prostego i krótkotrwałego zadania, jednak jego efekty generują długoterminowe rezultaty. Pomimo wielu zalet reorganizacja fabryki może prowadzić do wielu ustępstw i nowych przepisów, które na początku mogą stwarzać problemy dla środowiska pracowników. Aby uniknąć wielu niepowodzeń, należy stworzyć wizualizację i harmonogram prac, które podniosą jakość nowego planu organizacji zakładu produkcyjnego.

Jeśli uważasz ten artykuł za merytoryczny i pomocny, udostępnij go na swoich social mediach.

Zaciekawił Cię artykuł? Podziel się nim na Facebook
Zaciekawił Cię artykuł? Podziel się nim na Linkedin
Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Linkedin

Nasze wdrożenia

Lean w branży automotive

Optymalizacja 2 linii zrobotyzowanego spawania. Dzięki wdrożonym zmianom dostawca może sprostać zmienności w zamówieniach klienta i produkować zgodnie z zasadami JIT. Projekt wygenerował 2 500 000 zł zysku.

Lean w logistyce – transport kontenerów morskich

Realizacja business case’u polegającego na zmniejszeniu kosztów załadunku i rozładunku statku oraz umożliwieniu składania większej liczby zamówień na transport morski. Osiągnięto cel projektu w zakładanym czasie i zwrocie inwestycji 200k...

Lean w produkcji – armatura sanitarna

Optymalizacja linii montażowej zaworów. Dzięki wdrożonym zmianom bazującym na koncepcji Lean Manufacturing udało się znacząco obniżyć koszty wytwarzania produktów zwiększając produktywność średnio o 45 % . Projekt wygenerował 450 000...

Lean w usługach – branża bankowość, finanse

Skrócenie czasu odpowiedzi na zgłoszenia Klientów o 30%. Zwiększenie wydajności procesu o 40% dzięki zastosowaniu narzędzi Lean Managament. Wzrost zaangażowania pracowników w proces optymalizacji dzięki KAIZEN. Wzrost satysfakcji Klientów przekładający...

branża bpo

Lean w usługach – branża BPO Assistance / Call Center

Podniesienie rentowności, produktywności bez zwiększenia tempa pracy. Skrócenie czasu rozmowy potrzebnego do zawarcia porozumienia o 32%. Skrócenie czasu oczekiwania Klienta na rozmowę do 3 sygnałów (IN). W ramach projektu osiągnięto...

Zapisz się na LeanLAB!

Weź udział w spotkaniu praktyków Lean Management!

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się i bądź na bieżąco z artykułami
i wydarzeniami Lean.

Praktyczne warsztaty

Certyfikacje Lean Six Sigma

warta logo
Warta referencje

„We wrześniu 2016 i oku w Katowicach, pracownicy Warty uczestniczyli w warsztatach Lean Champions „Lean Management i KAIZEN” zorganizowanym przez firmę LEAN Partner.

Szkolenie zostalo przeprowadzone w bardzo dynamicznej formie. Zestawy pojęć teoretycznych były umiejętnie przeplatane warsztatami, realizując tym samym praktyczne zastosowanie poznanych teorii. Dzięki temu, uczestnicy byli zaangażowani i chętni do pracy. Należy podkreślić, że dużą rolę odegrali sami trenerzy, którzy z dużą swobodą przekazywali wiedzy i dbali o dobrą atmosferę szkolenia.

Warsztat został przygotowany i przeprowadzony zgodnie z wcześniejszym ustaleniem, dokładnie pod zamówienie Warty spełnił oczekiwania wszystkich uczestników w części merytorycznej oraz warsztatowej.

Ogromnym atutem warsztatów okazała się możliwość poznania praktycznego wykorzystania metodyki LEAN w firmie Bombardier. To świetny pomysł na spotkanie z praktykami i możliwość zadania pytań managerom stosującym na co dzień z sukcesem metodologię LEAN.

Wszystkim zainteresowanym wprowadzeniem metodologii LEAN polecamy szkolenie i warsztaty prowadzone przez LEAN Partner.

To bardzo dobra inwestycja oraz gwarancja jakości szkolenia.”

Beata Jaczewska, Koordynator

Jarosław Paćko, Dyrektor, Towarzystwo ubezpieczeń i reasekuracji  Warta S.A, branża ubezpieczeniowa