Milk Run (mleczarz) wspiera produkcję w utrzymaniu tempa i ciągłości pracy. Oszczędza cenną przestrzeń w obrębie stanowiska pracy.
Milk Run - co to?
Jest to forma logistyki wewnętrznej, która opiera się o wyznaczoną trasę pomiędzy etapami procesu (stanowiskami). Trasa i częstotliwość działania logistyki jest sprzężona z cyklem produkcyjnym. Dzięki temu stanowiska produkcyjne są w odpowiednim czasie zasilane w półprodukty a produkty gotowe są odbierane – w tym samym cyklu logistycznym.
Nazwa Milk Run, Mleczarz wywodzi się właśnie z wyżej opisanego działania. Kiedyś świeże mleko było dostarczane pod drzwi mieszkańców – w szklanej butelce. Butelkę pustą wystawiano przed drzwiami. Był to sygnał dla mleczarza – chcę świeże mleko. Gdy butelki pustej nie było – mleczarz z reguły nie zaopatrywał mieszkańca w mleko. Czysta optymalizacja!
Tym, którzy za mlekiem nie przepadają lub nie pamiętają czasów ówczesnych mleczarzy, na pewno pomoże przykład rozkładu jazdy miejskich autobusów. Rozkład jazdy jest znany. Pojemność przystanków i autobusów również. Jeśli wszystko działa sprawnie, miejska komunikacja jest optymalną alternatywą dla samochodu. W przeciwnym razie wszystko widać jak na dłoni. Wtedy trzeba oczywiście stosownie reagować – ale to już zupełnie inna historia.
W produkcji Milk Run polega na tym, że osoba albo robot w określonym czasie objeżdża wyznaczone stanowiska i zaopatruje je w komponenty, przy czym utrzymuje zapasy na stanowiskach na optymalnym poziomie. Jego główne funkcje to utrzymywanie ciągłości operacji na stanowiskach pracy i jednoczesne kontrolowanie/zapewnianie minimalnej ilości miejsca, które jest wymagane na składowanie wyrobów i półwyrobów.
Trasa może być modyfikowana, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Ciekawostkę stanowi fakt, że Milk Run może być stosowany w procesach powtarzalnych – wtedy trasa jest stała – oraz w procesach wywoływanych przez harmonogram.
W obu wyżej wymienionych przypadkach, Milk Run może być wspierany przez system Kanban.
Milk Run nadaje się do realizacji działania zgodnie z Just-in-time.
Jeśli masz pomysł na wprowadzenie u siebie tego rozwiązania, to zacznij od zrozumiałego dla wszystkich schematu. Na początek polecamy diagram spaghetti.