Problem Solving – praktyczne rozwiązywanie problemów
W tradycyjnym podejściu rozwiązywanie problemów to szukanie wyjścia z trudnej sytuacji w danej chwili lub w związku z wydarzeniem. Jest to często tzw. gaszenie pożarów bez uczenia się na błędach.
Było źle, jest dobrze i po temacie. Nic bardziej mylnego.
W warunkach działania przedsiębiorstw czy firm o różnym profilu podejście tradycyjne skutkuje stratami, które w wielu przypadkach decydują o ich być albo nie być na rynku.
Lean zmienia takie podejście o 180 stopni. Pomagają temu narzędzia wchodzące
w skład podejścia Problem Solving czyli Praktycznego Rozwiązywania Problemów.
Są to min. burza mózgów, Rybia ość (ISHIKAWA), 5 x Dlaczego (5xWHY), 5W2H, 8D czy A3. Narzędzia te nie tylko zmieniają podejście do przyczyny powstawania problemu, ale również prowadzą do wnikliwej analizy przyczyny źródłowej. Użycie tych narzędzi często przenosi ciężar działań poprawiających procesy w obszar, który nie był traktowany jako ten, w którym powstał problem.
W przypadku identyfikacji w firmie wielu problemów, dzięki narzędziom Problem Solving jesteśmy w stanie wybrać tematy, którymi zajmiemy się w pierwszej kolejności tzw. TOP3.
Narzędziem, który pozwoli nam usystematyzować wszystkie działania prowadzące do rozwiązania problemów, jest podejście PDCA jako jedna z najskuteczniejszych form zapisu i śledzenia realizacji zadań.