Podstawowe różnice pomiędzy produkcją Push i Pull
Systemy Pull – jest to metoda zarządzania produkcją, kojarzona przede wszystkim z Lean Manufacturing (wyszczuploną produkcją), odpowiadająca za przepływ materiałów i informacji oraz ich uzupełnienie, jeśli zostaną zużyte. Głównym założeniem tego systemu jest to że wytwarzamy to co jest potrzebne w danej chwili przez następny etap produkcyjny albo docelowego klienta. Tym sposobem podnosimy jakość produktów redukując przy tym zapasy i minimalizując partie produkcyjne. Metodami Pull jest też np Kanban i supermarket.
PUSH system – jest to strategia powiązana z systemami informatycznymi MRP. W tej metodzie stawia się na wytwarzanie produktu w pierwszej kolejności a później na jego “wypchanie” – sprzedaż. Często taka nadprodukcja jest zbędna, powodująca wyższe koszty w firmie. Działalność produkcyjna nie opiera się na realnym zapotrzebowaniu a jedynie na prognozowaniu sprzedaży. W momencie, gdy szacunki okazują się nie pokrywające z fizycznym zapotrzebowaniem firma zostaje z nadwyżką produktową.
Push vs Pull –która metoda jest lepsza?
Metoda Pull wydaje się być lepiej rozplanowanym systemem zaopatrzeniowym i mniej narażając na koszty, wydaje się być lepszą strategią redukującą zapasy i wypuszczanie produkcji pod zamówienie mniejszym nakładem partii produkcyjnej, jednakże nie sprawdza się ono zawsze w przypadku dużych zamówień oraz w dłuższym okresie produkcyjnym. Takie firmy częściej spotykają się z systemem PUSH, które jak już wiemy charakteryzuje się prognozowaniem zapotrzebowania oraz sprzedaży.
Czym charakteryzuje się każdy z systemów:
System Push:
- duży poziom zapasów
- produkcja cechująca się dużą liczbą partii produkcyjnych
- częstsze problemy z jakością
- prognozowany poziom zapotrzebowania na produkt
Systemy Pull:
- niski poziom zapasów
- produkcja cechująca się małą liczbą partii produkcyjnych
- wyższe stawianie na jakość
- sprecyzowany poziom produkcji