Rysunek techniczny - czym jest, jakie są jego rodzaje?
Czym jest rysunek techniczny?
Rysunek techniczny (w umowny sposób) przedstawia graficznie mechanizmy, układy, konstrukcje itp. z dokładnymi wskazaniami kształtu, rozmiaru dostarczając pełną informację o działaniu prezentowanego obiektu.
Takie graficzne przedstawienie, jest uproszczoną formą rzeczywistych cech danego obiektu, w celu ułatwienia ich opisów.
Rodzaje rysunków technicznych
Każda dziedzina inżynierii opracowała własny zestaw zasad i stylów rysunku technicznego.
Nie mniej jednak finalny rysunek w każdej dziedzinie powinien zawierać wszelkie niezbędne informacje, które muszą być jasne i jednoznaczne w swojej interpretacji.
Ze względu na różnorodność kształtów, różny stopień skomplikowania obiektów oraz przeznaczenie rysunku, korzysta się z różnych jego form rzutowania i przedstawiania.
Ze względu na metody odwzorowania takich jak:
- rysunek rzutowy – najczęściej używana metoda odzwierciedlania obiektów na rysunkach inżynierskich i konstrukcyjnych, wykonana jako rzuty (rzut Monge’a), rysunki aksonometryczne (lub perspektywiczne) – powszechnie stosowanych do przedstawienia przedmiotu jako ilustracji.
Ze względu na przeznaczenie rysunków wyróżnia się rysunki takie jak:
- zestawieniowy – rysunek złożeniowy wraz z naniesionymi wymiarami oraz danymi, które są wymagane dla poszczególnych potrzebnych części do ich późniejszego zamontowania.
- wykonawczy – wszystkie dane niezbędne do jego wykonania zawarte w rysunku szczegółowym,
- montażowy – rysunek prezentujący poszczególne kroki wraz z informacjami związanymi z montażem,
- instalacyjny – rysunek przedstawiający sposoby połączeń elementów oraz ich rozmieszczenie,
- operacyjny (zabiegowy) – rysunek fragmentu maszyny bądź urządzenia wraz
z danymi określającymi oznaczenie niezbędnych do przeprowadzenia procesu technologicznego elementów. - złożeniowy – pokazujący położenie, kształt i wzajemną współpracę poszczególnych montowanych elementów wraz z częściami; poszczególne części lub zespoły są numerowane i umieszczane na liście ze spisem.
Podstawowym rysunkiem który ukazuje złożenie wszystkich zespołów produktu, podzespołów i komponentów to rysunek złożeniowy. Jednak ze względu na skomplikowanie i złożoność rozróżnia się następujące rodzaje:
- rysunek zespołowy – prezentujący złożoność wszystkich elementów zespołu,
- rysunek częściowy – przedstawiający wycinek obiektu lub zespołu,
- rysunek części – ukazujący detal.