Diagram SIPOC - czym jest? jak stworzyć diagram?
Czym jest diagram SIPOC?
SIPOC to skrót od angielskich słów suppliers (dostawcy), inputs (wejścia), process (proces), outputs (wyjścia), customers (klienci).
Diagram SIPOC pokazuje nam łańcuch dostaw, klientów, procesu, wejść i wyjść dla danej czynności w firmie. Wywodzi się z metodyki Lean Management oraz Six Sigma. SIPOC wykorzystywany jest w technice DMAIC – faza “mierz”. Diagram SIPOC pozwala nam dokładnie zrozumieć zależności pomiędzy podprocesami.
SIPOC pozwala nam na dogłębną analizę procesu, dlatego też, diagram jest często używany przez zespoły, które doskonalą procesy.
Alternatywą dla diagramu SIPOC jest Value Stream Mapping (VSM).
Opis diagramu SIPOC
Patrząc na zdjęcie z przykładem diagramu, widzimy, że po lewej stronie znajdują się dostawcy i wejścia. Po prawej stronie wyjścia i klienci.
Diagram SIPOC jest często wykorzysywanym narzędziem do identyfikacji naistotniejszych czynników, które mają wpływ na proces.
Tworzenie diagramu SIPOC, przykład SIPOC
Stworzenie diagramu SIPOC nie jest trudne. Do wykonania takiego diagramu należy przygotować informacje nt. :
– odbiorców naszego produktu
– dostawców materiałów wejściowych
– materiałów wejściowych i wyjściowych
– procesu pomiędzy wejściem, a wyjściem
Krok 1: Klienci (odbiorcy)
Tworzenie diagramu zaczynamy od końca, czyli od klienta.
W pierwszym etapie zbieramy informacje o tym kim jest nasz klient i czego oczekuje.
Klient to każdy, który w końcowym etapie otrzymuje od nas dane wyjściowe. Klienci mogą być zewnętrzni i wewnętrzni, dlatego należy wykonać analizę, w jaki sposób dany klient wpływa na nasz proces.
Analiza klienta w pierwszej kolejności pozwoli na prawidłową identyfikację jego potrzeb i wymagań. Wartością tego etapu będzie informacja, za co klient jest gotów zapłacić.
Krok 2: Wyjścia
Wyjścia oznaczają rezultaty naszej pracy.
Posiadając wymagania naszego klienta z kroku 1, jesteśmy w stanie określić czy nasze produkty spełniają jego oczekiwania.
Krok 3: Proces
W tym kroku należy zebrać wszystkie etapy naszego procesu. Etapy procesu powiny zawierać ogólne kroki, bez szczegółów. Zebranie informacji w tym kroku pozwoli nam na zrozumienie, gdzie proces się zaczyna i kończy.
Krok 4: Wejścia
Wejścia to nic innego jak materiały dostarczane przez naszych dostawców, które są niezbędne do przebiegu procesu. Podczas wykonywania tego kroku warto zwrócić się o pomoc do wszystkich osób uczestniczących w procesie – dzięki temu, nie pominiemy żadnych potrzebnych materiałów.
Krok 5: Dostawcy
W tym kroku należy wpisać do diagramu dostawców, którzy mają bezpośredni wpływ na proces. Podczas analizy dostaców sprawdź towary z punktu 4.
Diagram SIPOC może być edytowany, gdyż warto wprowadzać usprawnienia do swojego procesu.
W jakim celu tworzy się diagram SIPOC
Diagram SIPOC pozwala nam na dogłębną analizę procesu, może być dobrym narzędziem do identyfikacji problemów w procesie. Diagram SIPOC pozwala także na szybkie wdrożenie nowych pracowników do procesu.
Diagram SIPOC odpowiada także na pytania:
– jakie są wymagania odbiorcy
– kto jest naszym klientem
– jak zaspokoić potrzeby klienta