Stopnie akredytacji Lean Six Sigma: Yellow Belt, Green Belt, Black Belt – który jest dla Ciebie?

Lean Six Sigma to jedna z najskuteczniejszych metod udoskonalania procesów produkcyjnych. Skupia się przede wszystkim na zwiększaniu efektywności poprzez zmniejszanie kosztów wytwarzania przy jednoczesnej kontroli jakości. Certyfikowane szkolenia Lean Six Sigma pozwalają uzyskać wiedzę z tego zakresu na różnych poziomach. Sprawdź, który z nich jest dla Ciebie.

Lean Six Sigma Yellow Belt

Przy oznaczaniu stopni „wtajemniczenia” w zakresie Lean Six Sigma stosuje się analogię do sztuk walki, a więc kolorowe pasy. Pas żółty (Lean Six Sigma Yellow Belt) potwierdza dobrą znajomość tematu. Szkolenie w tym zakresie obejmuje wszystkie najważniejsze zagadnienia, ucząc bycia liderem i skutecznej optymalizacji.

Osoby, który uzyskały certyfikat Lean Six Sigma Yellow Belt, potrafią w praktyce stosować narzędzia pozwalające na poprawę wyników przedsiębiorstwa i mają rozwinięte zarówno kluczowe umiejętności twarde, jak i umiejętności miękkie takie jak pokonywanie oporu przed zmianą, dobór odpowiednich członków zespołów projektowych czy efektywne zarządzanie zespołem.

Lean Six Sigma Green Belt

Zielony pas (Green Belt) potwierdza natomiast bardzo dobrą znajomość metodologii Lean Six Sigma i jej narzędzi oraz wysokie kompetencje do ich stosowania w praktyce. Szkolenie w tym zakresie pozwala specjalistom poczuć się pewniej w swojej roli i skutecznie pełnić funkcje liderów zespołów. Uczy też tworzenia i realizowania strategii Lean Six Sigma na poziomie operacyjnym i strategicznym, zapewniając niezbędną praktykę. Ponadto umożliwia dalsze rozwijanie umiejętności miękkich związanych z przywództwem i zarządzaniem zespołem, a także identyfikacją i rozwijaniem talentów w organizacji.

Lean Six Sigma Black Belt

Lean Six Sigma Black Belt to ostatni „stopień wtajemniczenia” przeznaczony dla osób, które chcą posiąść ekspercką wiedzę w tej dziedzinie. Legitymując się certyfikatem Lean Six Sigma na tym poziomie, będziesz widziany jako prawdziwy specjalista i doświadczony lider mogący samodzielnie prowadzić projekty, nadzorować pracę zespołów i budować organizacje samouczące się. Szkolenie a tym poziomie obejmuje wyłącznie zaawansowane zagadnienia mające na celu rozwijanie zdobytych wcześniej kompetencji twardych i miękkich.

Szkolenia i certyfikaty Lean Six Sigma – który wybrać?

Wybór szkolenia pozwalającego na zdobycie certyfikatu Lean Six Sigma zależy od poziomu zaawansowania uczestnika. Warto sprawdzić dokładne programy dla każdego poziomu – to pozwoli Ci podjąć właściwą decyzję. Co ważne, do uzyskania kolejnego stopnia akredytacji nie jest potrzebny poprzedni. Możesz więc zdobyć certyfikat Lean Six Sigma Black Belt, nie mając certyfikatu Green Belt czy nawet Yellow Belt. Liczą się tylko umiejętności (zdobyte na szkoleniu lub samodzielnie) wykazane na egzaminie!

Jeśli uważasz ten artykuł za merytoryczny i pomocny, udostępnij go na swoich social mediach.

Zaciekawił Cię artykuł? Podziel się nim na Facebook
Zaciekawił Cię artykuł? Podziel się nim na Linkedin
Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Linkedin

Nasze wdrożenia

Lean w branży automotive

Optymalizacja 2 linii zrobotyzowanego spawania. Dzięki wdrożonym zmianom dostawca może sprostać zmienności w zamówieniach klienta i produkować zgodnie z zasadami JIT. Projekt wygenerował 2 500 000 zł zysku.

Lean w logistyce – transport kontenerów morskich

Realizacja business case’u polegającego na zmniejszeniu kosztów załadunku i rozładunku statku oraz umożliwieniu składania większej liczby zamówień na transport morski. Osiągnięto cel projektu w zakładanym czasie i zwrocie inwestycji 200k...

Lean w produkcji – armatura sanitarna

Optymalizacja linii montażowej zaworów. Dzięki wdrożonym zmianom bazującym na koncepcji Lean Manufacturing udało się znacząco obniżyć koszty wytwarzania produktów zwiększając produktywność średnio o 45 % . Projekt wygenerował 450 000...

Lean w usługach – branża bankowość, finanse

Skrócenie czasu odpowiedzi na zgłoszenia Klientów o 30%. Zwiększenie wydajności procesu o 40% dzięki zastosowaniu narzędzi Lean Managament. Wzrost zaangażowania pracowników w proces optymalizacji dzięki KAIZEN. Wzrost satysfakcji Klientów przekładający...

branża bpo

Lean w usługach – branża BPO Assistance / Call Center

Podniesienie rentowności, produktywności bez zwiększenia tempa pracy. Skrócenie czasu rozmowy potrzebnego do zawarcia porozumienia o 32%. Skrócenie czasu oczekiwania Klienta na rozmowę do 3 sygnałów (IN). W ramach projektu osiągnięto...

Zapisz się na LeanLAB!

Weź udział w spotkaniu praktyków Lean Management!

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się i bądź na bieżąco z artykułami
i wydarzeniami Lean.

Praktyczne warsztaty

Certyfikacje Lean Six Sigma

warta logo
Warta referencje

„We wrześniu 2016 i oku w Katowicach, pracownicy Warty uczestniczyli w warsztatach Lean Champions „Lean Management i KAIZEN” zorganizowanym przez firmę LEAN Partner.

Szkolenie zostalo przeprowadzone w bardzo dynamicznej formie. Zestawy pojęć teoretycznych były umiejętnie przeplatane warsztatami, realizując tym samym praktyczne zastosowanie poznanych teorii. Dzięki temu, uczestnicy byli zaangażowani i chętni do pracy. Należy podkreślić, że dużą rolę odegrali sami trenerzy, którzy z dużą swobodą przekazywali wiedzy i dbali o dobrą atmosferę szkolenia.

Warsztat został przygotowany i przeprowadzony zgodnie z wcześniejszym ustaleniem, dokładnie pod zamówienie Warty spełnił oczekiwania wszystkich uczestników w części merytorycznej oraz warsztatowej.

Ogromnym atutem warsztatów okazała się możliwość poznania praktycznego wykorzystania metodyki LEAN w firmie Bombardier. To świetny pomysł na spotkanie z praktykami i możliwość zadania pytań managerom stosującym na co dzień z sukcesem metodologię LEAN.

Wszystkim zainteresowanym wprowadzeniem metodologii LEAN polecamy szkolenie i warsztaty prowadzone przez LEAN Partner.

To bardzo dobra inwestycja oraz gwarancja jakości szkolenia.”

Beata Jaczewska, Koordynator

Jarosław Paćko, Dyrektor, Towarzystwo ubezpieczeń i reasekuracji  Warta S.A, branża ubezpieczeniowa