Toyota Kata - czym jest i jak się ją stosuje?
Czym jesta Kata?
Słowo Kata pochodzi z kraju kwitnącej wiśni jaki jest Japonia. Kata rozumiana jest jako jeden z rodzajów ćwiczeń w sztukach walki. Poprzez standardowe określone w czasie sekwencje oddechów oraz ruchów w sytuacji zagrożenia, ataku lub obrony, adept sztuk walki doprowadza do sytuacji, że powtarzalne ruchy stają się jego drugą naturą.
Toyota Kata znajduje odzwierciedlenie w ciągłym doskonaleniu procesów jak również w rozwoju osobistym. Od niedawna stanowi fundament w szkoleniach coachingowych dla szeregu organizacji, mając na celu budowanie świadomego zespołu i rozwoju pracowników. Budując świadome przedsiębiorstwo oparte na realizacji celów oraz kierunku organizacji, rozwój pracowników jest szalenie ważny. Niejednokrotnie pracownicy stawiają sobie za cel, wyjście ze swojej strefy komfortu
i stanięcie twarzą w twarz, z otaczającą ich zmianą.
Toyota Kata pozwala w jasny i obrazowy sposób, rozwiązywać problemy.
Temat, który doskwiera wielu organizacjom. Podczas podejścia Kata należy zbudować hipotezy, które następnie trzeba poddać testowaniu. Testowanie, zawsze musi opierać się na Liczbach, Danych oraz Faktach, zebranych podczas obserwacji dnia pracy, podobnego do tego, kiedy wystąpił problem. Toyota Kata, proponuje po określeniu konkretnych warunków (tzw wyzwania biznesowego) oraz stworzeniu planu, przystępujemy do wyciągania wniosków.
Brzmi dość enigmatycznie, jak to wygląda w praktyce?
Mike Rother w książce „Toyota Kata” opisuje pięć pytań, których celem jest zaangażowanie pracowników podczas wstąpienia na ścieżkę zmiany. Opisane niżej pytania, pozwalają na nawiązanie dialogu ((mentor-uczeń) i wspólne wypracowanie drogi doskonalenia.
Poniżej 5 pytań kata coachingu:
- Jak wygląda cel zmiany?
- Jak wygląda stan obecny?
- Jakie widzisz przeszkody w osiągnieciu celu zmiany?
- Jaki mógłbyś podjąć pierwszy krok i czy możesz go zrobić?
- Kiedy możemy sprawdzić wynik pierwszego kroku?
Opanowanie wzorca kata doskonalenia, ułatwia pracę kadry managerskiej, lider podążający w zmianie, nie musi znać rozwiązań na występujące problemy.
Cała jego siła skupia się na wzorcach Kata. 5 pytaniach, które zadaje swojemu zespołowi, celem określenia rozwiązania i zdefiniowania przyczyny źródłowej problemu. Temat toyota kata jest często podejmowany podczas szeregu szkoleń
z zakresu rozwoju osobistego kadry liderów. Kata utrzymuje harmonie własnej organizacji w dynamicznym otoczeniu. Aktualnie, w rzeczywistości ciągłej niekontrolowanej zmiany VUCA – Toyota Kata jest wybawieniem od wszechogarniającego chaosu.
Kata doskonalenie promuje naukowy sposób myślenia. Czasem można sądzić, że nazbyt szablonowy, zorientowany na cel rozwiązywania problemów. Toyota kata opisuje w trzech etapach proces problem solving:
- Etap planowania – określamy cel, analizujemy gdzie aktualnie się znajdujemy
i jakie kroki musimy dokonać, by przybliżyć się do celu - Etap realizacji – realizujemy plan i wyciągamy wnioski. PDCA – ciągłe eksperymenty, dzięki którym napotykamy się na przeszkody. Toyota kata utrzymuje, że dzięki problemom, uczysz się co działa, a co nie. Rozwiązujesz napotkane problemy do momentu, aż osiągniecie określonego celu nie stanie się jasne.
- Etap adaptacji – retrospektywa – przypominasz sobie napotkane przeszkody oraz dostosowujesz swój plan do następnego cyklu – ucząc się za każdym razem, dzięki wiedzy którą nabyłeś podczas przeprowadzania eksperymentów.
Kata bazuje na pętli zwrotnej: celowe zaplanowane działanie – wyciąganie wniosków
z przeprowadzonych działań – wprowadzanie zmian bazując na zebranych informacjach. Kata doskonalenia upraszcza proces zarządzania i daje przestrzeń na rozwój zarówno zespołów, jak i narzędzie dla lidera.
5 pytań Toyota Kata pozwala nawiązać dialog i zrozumieć celu rozwoju. Zastosowanie przygotowanej formuły pytań pozwala na szybkie odnalezienie się w zaistniałej sytuacji dla obu stron. Rozwój pracownika to podstawa, by firma była szanowana
i konkurencyjna na rynku.
Jeśli zainteresowałeś się zastosowanie Toyota Kata u siebie w organizacji, jest nam niezwykle miło. Zapraszamy Cię różwnież do przeczytania pozostałych artykułów,
na których m.in. dowiesz się jak wprowadzić i rozwinąć system zgłaszania pomysłów, który zwiększy Twoją efektywność.
https://leanpartner.pl/system-sugestii-pracowniczych-kaizen/
Nasz autorski system sugestii funkcjonuje w szeregu organizacji, zarówno tych produkcyjnych jak i usługowych.
Zapraszamy do kontaktu.