Wspomaganie decyzji AHP/ANP

Wspomaganie decyzji AHP/ANP
Share on facebook
Share on linkedin

Metody AHP/ANP - wspomaganie podejmowania złożonych decyzji

Metody AHP (Analytic Hierarchy Process) i ANP (Analytic Network Process) to metody wspomagające podejmowanie złożonych decyzji i rozwiązywania złożonych problemów, wykorzystując elementy matematyki oraz psychologii, do podjęcia bardziej obiektywnych działań. Głównymi założeniami tej metody jest to, że każdy problem można rozłożyć na czynniki pierwsze hierarchizując je wizualnie w postaci “drzewka”.

Hierarchiczny diagram następnie podlega analizie porównawczej między parami poszczególnych elementów oraz obliczeniami odpowiednich współczynników wagowych. Tym sposobem AHP kwalifikuje decyzje od najbardziej do najmniej pożądanych, racjonalizując podjęcie odpowiedniej decyzji, który z elementów wybrać.

Podobne artykuły

Jeśli artykuł ci się spodobał, udostępnij go swoim znajomym.

Share on facebook
Share on linkedin
warta logo
Warta referencje

„We wrześniu 2016 i oku w Katowicach, pracownicy Warty uczestniczyli w warsztatach Lean Champions „Lean Management i KAIZEN” zorganizowanym przez firmę LEAN Partner.

Szkolenie zostalo przeprowadzone w bardzo dynamicznej formie. Zestawy pojęć teoretycznych były umiejętnie przeplatane warsztatami, realizując tym samym praktyczne zastosowanie poznanych teorii. Dzięki temu, uczestnicy byli zaangażowani i chętni do pracy. Należy podkreślić, że dużą rolę odegrali sami trenerzy, którzy z dużą swobodą przekazywali wiedzy i dbali o dobrą atmosferę szkolenia.

Warsztat został przygotowany i przeprowadzony zgodnie z wcześniejszym ustaleniem, dokładnie pod zamówienie Warty spełnił oczekiwania wszystkich uczestników w części merytorycznej oraz warsztatowej.

Ogromnym atutem warsztatów okazała się możliwość poznania praktycznego wykorzystania metodyki LEAN w firmie Bombardier. To świetny pomysł na spotkanie z praktykami i możliwość zadania pytań managerom stosującym na co dzień z sukcesem metodologię LEAN.

Wszystkim zainteresowanym wprowadzeniem metodologii LEAN polecamy szkolenie i warsztaty prowadzone przez LEAN Partner.

To bardzo dobra inwestycja oraz gwarancja jakości szkolenia.”

Beata Jaczewska, Koordynator

Jarosław Paćko, Dyrektor, Towarzystwo ubezpieczeń i reasekuracji  Warta S.A, branża ubezpieczeniowa