Analiza DFMEA - czym jest? Różnica pomiędzy PFMEA, a DFMEA.
Czym jest analiza DFMEA?
Zacznijmy najpierw od opisu czym jest FMEA. Jest to metoda służąca do cyklicznej prewencji zarówno procesów istniejących w zakładach, jak i tych, które dopiero są projektowane.
Analiza DFMEA rozumiana powinna być, jako metoda analizy ryzyka i identyfikacji potencjalnych wad produktu. Ma na celu poznanie i zrozumienie silnych oraz słabych stron ( skutków błędów ) w fazie projektowania produktu. Takie podejście, daje idealną przestrzeń do optymalizacji konstrukcji w fazie projektowania.
Dzięki analizie struktury wyrobu, poznajemy szereg możliwych wad, które mogą nastąpić już na etapie produkcji wyrobu. Do prowadzenia analizy, zazwyczaj zapraszany jest zespół interdyscyplinarny, składający się z przedstawicieli działów zarządzania jakością , konstrukcji, procesu, inżynierii oraz R&D. Członków zespołu zazwyczaj wybiera kierownik projektu w porozumieniu z przełożonym danej jednostki organizacyjnej lub departamentu.
Na etapie analizy następuje identyfikacja możliwych wad oraz wychodzą na światło dzienne potencjalne awarie projektu, o których podczas samego procesu tworzenia, nie pomyślano lub pominięto. Potencjałem zespołu interdyscyplinarnego jest, bardzo szeroki zakres interpretacji oraz spojrzenia na produkt z różnych stron.
Dzięki takiemu podejściu, możemy w naturalny sposób, na etapie projektowania elementów wyrobu, uchronić proces przed skutkami potencjalnych błędów.
Czego mogą dotyczyć wady na etapie projektowania wyrobu?
- Ryzyka błędu wyrobu podczas eksploatacji
- Błędnej oceny działań produktu oraz jego obsługii
- Technologii konstrukcji elementu
- Możliwości naprawy wyrobu
- Funkcji jakie będzie spełniał projektowany wyrób
Wiele firm decyduje się na przystąpienie do szkoleń online FMEA czy też DFMEA.
Takie podejście w dużej mierze podyktowała sytuacja pandemiczna, która miała miejsce w roku 2020. Jesteśmy zdania, że zarówno zastosowanie metody FMEA,
jak i DFMEA daje realny skutek podczas warsztatów w Gemba, kiedy dotykamy konkretnego przypadku (procesu lub produktu). Takie podejście podczas analizy funkcjonalnej procesu, pozwala namacalnie przeprowadzić warsztat przy wykorzystaniu całościowego potencjału grupy roboczej. Analiza DFMEA jest jednym
z działań doskonalących w organizacji, a członkowie zespołów DFMEA stanowią ambasadorów zmian. Sam proces wykorzystania analizy DFMEA opiera się na pracy projektowej i jest stosunkowo prosty i bardzo praktyczny.
PFMEA DFMEA różnice
DFMEA jest skrótem od angielskiego zwrotu Design Failure Mode and Effects Analysis i stanowi jeden z rodzajów analizy FMEA. Analiza DFMEA służy do identyfikacji potencjalnych błędów w procesie projektowania produktu, podczas opracowywania designu. Dzięki analizie możemy przewidzieć wiele rodzajów
i skutków możliwych błędów podczas samego procesu tworzenia. Dzięki realizacji działań zapobiegawczych, wynikających z DFEMA, otrzymamy końcowo lepszy proces produkcyjny oraz wyrób.
PFMEA jest skrót od angielskiego zwrotu Process Failure Mode and Effects Analysis
i ma na celu badanie potencjalnych awarii oraz problemów, które mogą wystąpić
w procesie produkcji. W obecnym czasie, przy dynamicznym rozwoju organizacji, ocena ryzyka w postaci PFMEA jest niezwykle pomocna, a w niektórych sektorach gospodarki wymagana i regulowana międzynarodowymi normami.
Wdrożenia analizy FMEA w przedsiębiorstwach pozwala zapewnić organizacji zarówno bezpieczeństwo podczas samej analizy ryzyka procesów, jak również dzięki identyfikacji potencjalnych wad oraz potencjalnych przyczyn dowiadujemy się dużo więcej o samym procesie.
Zapraszamy Państwa do szkoleń stacjonarnych opierających się na praktycznych business case z waszych organizacji. Poprzez uzyskanie podstawowych kompetencji w zakresie wykonywania analizy DFMEA, uczestnicy szkolenia otrzymują niebywała wartość, która procentuje w dalszej karierze zawodowej.
Analiza DFMEA pozwala analizować potencjalne awarie produktu oraz awarie projektu, na etapie konceptu wyrobu. W dzisiejszym ciągle zmieniającym się dynamicznym świecie, potencjał jaki daje nam analiza DFMEA ( zapobieganie skutkom wad produktu) jest niebywałą wartością, która procentuje na etapie wdrożenia finalnego procesu produkcji danego wyrobu.
Jeśli zainteresował Cię temat analizy DFMEA, zapraszamy Cię do przeczytania pozostałych artykułów. Jednocześnie zapraszamy Cię na nowe szkolenie FMEA, prowadzone przez naszych ekspertów.
Zapraszamy do kontaktu.