Lean w logistyce – transport kontenerów morskich

Realizacja business case’u polegającego na zmniejszeniu kosztów załadunku i rozładunku statku oraz umożliwieniu składania większej liczby zamówień na transport morski. Osiągnięto cel projektu w zakładanym czasie i zwrocie inwestycji 200k USD + 35% wzrost sprzedaży cargo.

Projekt dla klienta specjalizującego się logistyce kontenerów

Transport kontenerów morskich
Branża: logistyka morska

Cel projektu

Realizacja business case’u polegającego na zmniejszeniu kosztów załadunku i rozładunku statku oraz umożliwieniu składania większej liczby zamówień na transport morski

Efekt projektu

Pomimo rozproszenia geograficznego (Rotterdam, Warszawa, Gdańsk, Mumbaj) osiągnięto cel projektu w zakładanym czasie i zwrocie inwestycji  200k USD + 35%  wzrost sprzedaży cargo.

Dzięki realizacji projektu członkowie zespołu otrzymali certyfikaty Lean Six Sigma Green Belt.

Zakres projektu

Pionierskie przedsięwzięcie międzynarodowe i ekstremalnie trudny projekt ze względu na rozproszenie terytorialne procesów (Rotterdam, Warszawa, Gdańsk, Mumbaj) ­ procesów administracyjnych polegających na przetwarzaniu danych oraz planowaniu zadań pracy doków portowych w czasie rzeczywistym. Wdrożenie obejmowało swoim zakresem:

  • Analizę danych systemowych
  • Powołanie międzynarodowego zespółu, który został przez nas przeszkolony z metodyki Lean Six Sigma
  • Wdrożenie metodyki łączącej ze sobą narzędzia Lean­ pozwalające na organizację procesu z możliwie krótkim Lead Time dzięki eliminacji Muda oraz analizę statystyczną i definiowanie CTQ.
  • Prace projektowe wykorzystując DMAIC i krótkie iteracje projektowe
  • 5S w obszarze produkcji oraz office
  • Zmapowanie procesów z wykorzystaniem VSM


Ciekawostką jest fakt, że swoje sugestie zgłaszali również chiefowie statków, którzy uchylali rąbka tajemnicy pracy portów.

20 MLN zł

Zysk z projektu

30 osób

Liczba pracowników

4 miesiące

Czas trwania projektu

0 %
Zwiększenie wykorzystania przestrzeni
0 %
Zmniejszenie kosztu załadunku

Jeśli uważasz ten artykuł za merytoryczny i pomocny, udostępnij go na swoich social mediach.

Zaciekawił Cię artykuł? Podziel się nim na Facebook
Zaciekawił Cię artykuł? Podziel się nim na Linkedin
Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Linkedin

Nasze wdrożenia

Lean w branży automotive

Optymalizacja 2 linii zrobotyzowanego spawania. Dzięki wdrożonym zmianom dostawca może sprostać zmienności w zamówieniach klienta i produkować zgodnie z zasadami JIT. Projekt wygenerował 2 500 000 zł zysku.

Lean w logistyce – transport kontenerów morskich

Realizacja business case’u polegającego na zmniejszeniu kosztów załadunku i rozładunku statku oraz umożliwieniu składania większej liczby zamówień na transport morski. Osiągnięto cel projektu w zakładanym czasie i zwrocie inwestycji 200k...

Lean w produkcji – armatura sanitarna

Optymalizacja linii montażowej zaworów. Dzięki wdrożonym zmianom bazującym na koncepcji Lean Manufacturing udało się znacząco obniżyć koszty wytwarzania produktów zwiększając produktywność średnio o 45 % . Projekt wygenerował 450 000...

Lean w usługach – branża bankowość, finanse

Skrócenie czasu odpowiedzi na zgłoszenia Klientów o 30%. Zwiększenie wydajności procesu o 40% dzięki zastosowaniu narzędzi Lean Managament. Wzrost zaangażowania pracowników w proces optymalizacji dzięki KAIZEN. Wzrost satysfakcji Klientów przekładający...

branża bpo

Lean w usługach – branża BPO Assistance / Call Center

Podniesienie rentowności, produktywności bez zwiększenia tempa pracy. Skrócenie czasu rozmowy potrzebnego do zawarcia porozumienia o 32%. Skrócenie czasu oczekiwania Klienta na rozmowę do 3 sygnałów (IN). W ramach projektu osiągnięto...

Zapisz się na LeanLAB!

Weź udział w spotkaniu praktyków Lean Management!

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się i bądź na bieżąco z artykułami
i wydarzeniami Lean.

Praktyczne warsztaty

Certyfikacje Lean Six Sigma

warta logo
Warta referencje

„We wrześniu 2016 i oku w Katowicach, pracownicy Warty uczestniczyli w warsztatach Lean Champions „Lean Management i KAIZEN” zorganizowanym przez firmę LEAN Partner.

Szkolenie zostalo przeprowadzone w bardzo dynamicznej formie. Zestawy pojęć teoretycznych były umiejętnie przeplatane warsztatami, realizując tym samym praktyczne zastosowanie poznanych teorii. Dzięki temu, uczestnicy byli zaangażowani i chętni do pracy. Należy podkreślić, że dużą rolę odegrali sami trenerzy, którzy z dużą swobodą przekazywali wiedzy i dbali o dobrą atmosferę szkolenia.

Warsztat został przygotowany i przeprowadzony zgodnie z wcześniejszym ustaleniem, dokładnie pod zamówienie Warty spełnił oczekiwania wszystkich uczestników w części merytorycznej oraz warsztatowej.

Ogromnym atutem warsztatów okazała się możliwość poznania praktycznego wykorzystania metodyki LEAN w firmie Bombardier. To świetny pomysł na spotkanie z praktykami i możliwość zadania pytań managerom stosującym na co dzień z sukcesem metodologię LEAN.

Wszystkim zainteresowanym wprowadzeniem metodologii LEAN polecamy szkolenie i warsztaty prowadzone przez LEAN Partner.

To bardzo dobra inwestycja oraz gwarancja jakości szkolenia.”

Beata Jaczewska, Koordynator

Jarosław Paćko, Dyrektor, Towarzystwo ubezpieczeń i reasekuracji  Warta S.A, branża ubezpieczeniowa