Visual Management - wizualne zarządzanie w biznesie
Visual Management - co to tak właściwie jest?
Visual Management to metoda zarządzania wizualnego, jednego z ważniejszych elementów szczupłego zarządzania. Narzędzie to daje nam możliwości ułatwiające zarządzanie linią produkcyjną, minimalizowania błędów i sprawnego ich wykrywania przy tym podnosząc przejrzystość. Poprzez znaki wizualne i dźwiękowe odczytanie stanu danego procesu w danej chwili staje się czytelne i zrozumiałe nawet dla osób z zewnątrz. Metody wizualne mogą być przedstawiane poprzez: tablice informacyjne, instrukcje, opisy maszyn, znaki i symbole, system Andon czy też 5S oraz Kanban. Dźwiękowymi przykładami mogą być: syreny alarmowe, dźwięk cofania maszyny czy też komunikaty informacyjne.
Zarówno najprostsze sytuacje, w których możemy zobaczyć jego zastosowanie to np. stan poziomu baterii w laptopie czy sygnalizacja świetlna.
Idea zarządzania wizualnego Lean w każdej firmie jest bardzo prosta i przejrzysta, aby wszystko było intuicyjne, a żaden pracownik nie musiałyby się niczego domyślać.
Miejsca, w których zarządzanie wizualne będzie na wysokim poziomie będą wyróżniać się:
- Łatwością zrozumienia przez obserwatora procesów danego etapu
- Łatwością dostrzeżenia wszelkich awarii oraz aberracji
Jakie korzyści daje ta metoda?
Visual Management ma za zadanie wyłapywanie błędów i przeciwdziałanie im, tak samo uniknięciu wszelkich pomyłek i ułatwioną obserwacje zmian. Procesy wprowadzone do takiego środowiska ostatecznie wpływają na to, że takie miejsce pracy staje się ustandaryzowane.
Ustandaryzowanie procesów w firmie jest o tyle ważne, żeby wprowadzić kolejne narzędzia odchudzonego zarządzania już na bardziej zaawansowanym poziomie.
Dla nowo zatrudnionych pracowników Visual Management okaże się bezcenną przyczyną jego szybszego wdrożenia. Bardziej zaawansowany poziom visual managementu w danym przedsiębiorstwie powoduje, że inne metody wprowadzone będą lepiej działały.
Czemu często lekceważymy zarządzanie wizualne?
Pracodawcy i pracownicy często krytykują VM twierdząc: “Czemu mamy to opisywać?”, “To jest niepotrzebne”, “Przecież każdy to wie”, szczególnie na początku wdrażania tego modelu. Dla osoby, która ma już długi staż w firmie, wiele rzeczy jest oczywistych i logicznych. Nie widzi potrzeby zastosowania zarządzania wizualnego ponieważ wie wszystko o swoim procesie i wie jak zdobyć informacje o nim, lecz ważne jest to, żeby pracownik zauważył wprowadzone zmiany a system był uporządkowany.