Muri - wyeliminuj niemożliwe z lean management
Co to jest Muri?
Muri używane jest w systemie produkcyjnym Toyoty (TPS) oraz w lean management.
Słowo Muri pochodzi z języka japońskiego i oznacza niemożliwe, nadmiar. Muri uznaje się za przeciwieństwo Muda. Zarówno Mura jak i Muda zawierają się w Muri.
Muri to nic innego jak przeciążenie maszyn i ludzi, polegające na nadmiernym wysiłku fizycznym w przypadku ludzi, lub nadmiernej pracy w przypadku maszyn, która wykracza poza maksimum wydajności. Na Muri w przedsiębiorstwie składają się wypadki, awarie, defekty, obniżenie jakości pracy.
Eliminacja Muri, czyli heijunka
Eliminację Muri nazywamy Heijunka, czyli technika umożliwiająca dobre planowanie produkcji, standaryzację – eliminując przy tym postoje oraz błędy. Nie powinniśmy zatem opierać się na aktualnych zamówieniach klienta, tylko produkować wyznaczoną wcześniej średnią ilość produktów na dzień. Wynikiem tego będzie równomierna praca maszyn oraz ludzi.
Poka Yoke to nic innego jak zapobieganie nieumyślnym błędom popełnionym przez nieuwagę czy brak koncentracji. Ważne w tej metodzie jest to, że za błędy powinniśmy winić procesy, a nie ludzi.
5S jest bardzo skutecznym narzędziem wspierającym zmiany w sposobie myślenia. Kształtuje odpowiedni nawyki i przynosi znaczne korzyści finansowe.
Kanban to sposób na zorganizowanie pracy tak, by była bardziej efektywna (między innymi dzięki lepszemu zrozumieniu wymagań klienta oraz współzależności czynności do wykonania w zespole).
VSM to sposób na graficzne przedstawienie całego procesu lub jego wybranej części w taki sposób, by był zrozumiały dla każdego – prezesa, specjalisty oraz osób postronnych. VSM to skrót od Value Stream Mapping i oznacza w praktyce mapowanie strumienia (przebiegu czynności) wartości (klient ceni nas za wartość właśnie).
Przykłady Muri w pracy
- Nadgodziny
- Zwiększone tempo pracy
- Wyższe obciążenie prac i maszyn
- Skumulowane działania
Muri, Mura, Muda czyli 3M (Model 3M)
Muri wiąże się z kosztami, które są wynikiem poprawek, zwrotów czy testów.
Razem z Muda (marnotrawstwo) i Mura (nieregularność) tworzą 3xM. Wyeliminowanie tych trzech nieefektywnych działań pozwala firmie zwiększyć konkurencyjność. Cel ten osiągniemy poprzez lepsze zarządzanie magazynem, zwiększenie wydajności czy obniżenie kosztów wynikających z braków błędów.